IHLAMUR 72

IHLAMUR’UN 72. SAYISINDA

Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman II – Bahaettin KARAKOÇ

Şairleri Anlamak Üzerine III – Şener AKSU

Yalnızlık Şarkısı – Murat YURDAKUL

İnsancıl’daki Kan Kaybı Bütün Hızıyla Sürüyor – Bünyamin DURALİ

Halep Kızı – Burhan Kâzım ÇALIK

On Yedi Gün VII – Yusuf KOŞAR

Süt Tenceresi – Ezgi Fatma AÇIKGÖZ

Sarı Kulübe – Enes ŞENGÖNÜL

Esir Gözlerde Uçuşurken Hayaller – Cemal KARSAVRAN

Dik Hoca – Burak AKDAĞ

Yaprak Dökümü – Gülçin Yağmur AKBULUT

Ekmeğimle Oynanırken – Mustafa BİLGÜCÜ

Bir Nefeste – Mehmet Ali KALKAN

Zeki Mumcu ve Ankara Kitabevi – Uğur Ozan ÖZEN

Keşiş ve Derviş – Abdullah MOLLAOĞLU

İran Seyahatnamesi – Zafer SARAÇ

KRİSTİNA – Mahmut DEMİRER

satın al       e-dergi       abone ol

İLKSÖZ

Ruhum yağmur yağmur göğe çekilir;

-Ihlamurlar çiçek açtığı zaman! …

Ihlamur Dergisi olarak yola ilk çıktığımızda yine bir ıhlamur şiiriyle misafir etmiştik Türk Edebiyatının Dedekorkut’u Bahaettin KARAKOÇ’u ve bu sayımızda ebediyete intikaline (17.10.2018) tanıklık ediyoruz bir başka ıhlamur şiiriyle, rahmet niyazıyla… Ihlamur elbet üzerine düşen vefa görevini yerine getirecek ve özel sayı, dosya vs. hazırlayacaktır ancak üstadın ani gidişi üzerine bu sayımızda kapağa taşımak ve ilk sayımızda olduğu gibi Ihlamur şiirine yer vermekle yâd ediyoruz.

Alışmak istemiyoruz dergilerin kapanma haberine, fakat günümüz ekonomik şartları dergileri içinden çıkılmaz bir hale sürüklüyor. Dergilerle başlayan kapanma haberleri yayınevleri, kitabevleri derken artık yayın dağıtım şirketlerinin kapanma haberine dönüştü. Bir an önce tedbir alınmazsa bu işin sonu nereye varır malum…

Güzel şeyler de olmuyor değil. KOÇTAŞ ve Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle Bünyan Köprübaşı Yakup Atilla İlk/Ortaokuluna yapılan kütüphanenin açılışı; İlçe Milli Eğitim Müdürü Serdal ÇELİK, Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder ÖZPAMUKÇU ve Herkese Bir Kitap Vakfı Başkanı Bülent ŞENVER’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Sayın Şenver’in konuşmasından bir anekdot olarak, yapılan bir ankette, Türkiye’nin ihtiyaç listesinde kitabın 235. sırada olduğunu ve “kitaptan daha çok ihtiyaç duyulan neler var” diye merak edip baktığında gördüğü şeyin darbeli matkap olduğunu ehline/ilgilisine not düşelim.

Bu çoraklaşan edebiyat ortamında içinizi ısıtacak, kokusuyla gönlünüzü ferahlatacak bir IHLAMUR’la sizi selamlıyor kitabın darbeli matkaptan daha çok ihtiyaç duyulduğu günler diliyoruz.