IHLAMUR 67

IHLAMUR’UN 67. SAYISINDA

Karagözden Mektup Var – Ezgi Fatma AÇIKGÖZ

Gölge Oyununun Kişi Kadrosu – Saim SAKAOĞLU

Karagöz Sanatı ve Unima – Hayrettin İVGİN

Günümüz Bursa’sında Karagöz – Hülya TAŞ

Kültür Mirasımız Karagöz’ün Tanıtımı – Mevlüt ÖZHAN

Meddah Geleneğinden Kültürlerarası Hikâyeciliğe Uzanan Bir Serüven – Agnieszka Ayşen KAİM

Bursa’da Karagöz’ün Son Yüz Yılı – Uğur Ozan ÖZEN

Ramazân Gelmiş, Hoş Gelmiş… – Turgut GÜLER

Savaş, Barış ve Ramazân: Kutsalın Yaralı Yüzü – Vural KAYA

Ufuk Cengiz ile Geleneksel Tiyatro Üzerine – Söyleşen: Rıdvan KARABULUT

satın al       e-dergi       abone ol

İLKSÖZ

Hakan SARI

Yapılan bilimsel araştırmalarda 13. Yüzyıla kadar izi sürülen Hayal’in perdesini araladık bu sayımızda.

Türk tiyatro tarihi içerisinde halk tiyatrosu, popüler tiyatro, geleneksel Türk tiyatrosu, seyirlik sanatlar veya temaşa sanatları gibi farklı başlıklar altında tanımlanan ve Orta-Asya sınırlarından Balkan yarımadasına kadar geniş bir etno-jeografik bölgeden gelen unsurları barındıran Karagöz, Meddah, Ortaoyunu ve Köy Seyirlik Oyunları; karakterleri, konuları, temsilleri, meydanları, çadırları, perdeleri ve tabureleri ile halkın temaşa ihtiyacını önemli bir derecede karşılamıştır. Genellikle mizaha dayanan bu temaşa sanatları, olayları eleştirel bir gözle yorumlamanın ve iletişimin en etkili yolu olmuştur. Bu özelliğin farklı gruplardan oluşan imparatorluğun uzun yıllar yaşamasında önemli bir rol oynadığı söylenebilir.

Söz başında da söylediğimiz gibi “bir perde aralamak” amacıyla hazırladığımız dosyanın, daha kapsamlı yeni dosyalara vesile olmasını umuyoruz ve yakın bir gelecekte kökeni, alanı, sahneleri, özdeşleşmiş mekanları, kültürel mirasın aktarılmasındaki rolü vb. konularıyla çok daha detaylı bir şekilde inceleyeceğimiz temaşanın siz değerli okuyucularda merak ve heyecan oluşturmasını umuyoruz.

Günümüzde sahneden sinemaya, sokaktan ekrana taşınan geleneksel sanatların pratize edilirken ne denli başarılı olunduğu ve günümüzde sadece Ramazan ayında yapılır hale gelen bu temaşaların güncel konuları ne kadar işleyebildiği ve aktarabildiği elbette çok tartışılacak ve temennimiz seyirci gözünde yeniden eski büyüsünü kazanacaktır.

Sevgili Ezgi Fatma Açıkgöz’ün “Kültürel değerlerimizin ve geleneksel sanatlarımızın günümüzde yaşatılarak geleceğe aktarılmasını dileyen tüm sanatseverlere Karagöz’ün seslenişidir.” notuyla kaleme aldığı mektupla açtık dosyamızı. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu hocamızın kaleme aldığı -son 80 yılın en kapsamlı derlemesi- Karagöz tiplemeleri ilgilisi ve araştırmacılar için çok faydalı

 

Dergimize ürün göndermeyi düşünen dostlarımıza birkaç notumuzu tekrar edelim…

Çalışmalarınızı editor@ihlamurdergisi.com adresimize gönderebilirsiniz. Şiir veya yazılarınızı e-posta sütununa yapıştırmayınız, word formatında ve ismini muhakkak ekleyerek gönderiniz. Özellikle e-posta adresiniz isminizi içermiyorsa size geri ulaşımda ve iletişimde sorunlar yaşayabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir